En İyi Bütçe Telefonlar 2026: Türkiye'de Fiyatıyla Hakkını Veren 8 Model
En iyi bütçe telefonlar 2026: Türkiye pazarında 10-25 bin TL bandındaki 8 güncel model, artı ve eksileri, yaklaşık fiyat aralıkları ve kime uygun oldukları.
Bu yazıda
Telefon fiyatlarının döviz kuruyla yarıştığı bir dönemde “bütçe telefonu” tanımı da sürekli yer değiştiriyor. Birkaç yıl önce üst segment sayılan rakamlar bugün orta sınıfın giriş kapısı. Yine de iyi haber şu: 10-25 bin TL bandında, üç dört yıl rahat kullanılacak, pili gün sonunu gören ve yazılım güncellemesi alan ciddi seçenekler var.
Bu listeyi Temmuz 2026 itibarıyla Türkiye’de resmi kanallardan satılan modeller arasından derledik. Fiyatlar mağazadan mağazaya ve haftadan haftaya oynuyor; bu yüzden tüm rakamları yaklaşık aralık olarak veriyoruz. Satın almadan önce güncel fiyatı mutlaka birkaç satıcıdan kontrol edin.
Bu Listeyi Nasıl Hazırladık?
Dört ana kritere baktık. Birincisi işlemci: Telefonun yalnızca bugün değil, iki yıl sonra da takılmadan çalışması gerekiyor; bu yüzden Dimensity 6300 ve üzeri ya da Snapdragon 6 serisi gibi güncel yonga setlerini önceledik. İkincisi pil ve şarj: 5.000 mAh altındaki kapasiteleri bu segmentte artık yeterli bulmuyoruz.
Üçüncü kriter kamera: Megapiksel yarışından çok, ana sensörün gerçek performansına ve OIS gibi işe yarayan özelliklere baktık. Dördüncüsü ve belki en çok ihmal edileni güncelleme desteği: Samsung’un bu segmentte 6 yıla varan güncelleme sözü vermesi, rakiplerin de elini yükseltti. Bir telefonu 3-4 yıl kullanacaksanız, güvenlik yaması alamayan bir cihaz fiyatı ne olursa olsun pahalıdır.
Listedeki değerlendirmeler teknik verilere, yerli ve yabancı incelemelere ve kullanıcı yorumlarında öne çıkan ortak noktalara dayanıyor. Bilinçli olarak dışarıda bıraktıklarımız da var: Türkiye’de resmi garantisi bulunmayan gri ithalat modeller ve stoku tükenmek üzere olan eski nesil cihazlar listeye girmedi. Kağıt üzerinde cazip görünseler de garanti ve yazılım desteği tarafında yaşatacakları baş ağrısı, fiyat avantajını genelde siliyor.
10.000 TL Civarı: Temel İhtiyaçlar İçin
Bu bandın beklentisi net: Akıcı sosyal medya, WhatsApp, kamera “idare eder”den iyi olsun, pil gün sonunu görsün. İki yıl önce bu paraya alınan telefonlarla kıyaslandığında en büyük kazanım 5G desteğinin ve 120 Hz ekranların bu seviyeye inmiş olması.
Samsung Galaxy A07 5G
Segmentin en dengeli yeni üyelerinden. MediaTek Dimensity 6300 işlemci günlük kullanımda beklenenden akıcı, 6.000 mAh pil ise bu fiyatta az bulunur bir artı. 6.7 inç 120 Hz ekran LCD olsa da kaydırma hissi tatmin edici. Samsung’un bu seriye uzun güncelleme desteği vermesi, cihazı “al ve unut” kategorisine sokuyor.
Artıları: 6.000 mAh pil, 120 Hz ekran, uzun yazılım desteği, 5G. Eksileri: LCD panel, ortalama gece çekimi, yavaş şarj. Yaklaşık fiyat: 9.500 - 11.000 TL.
Vivo Y29s 5G
Kullanıcı yorumlarında dayanıklılığı ve pil yönetimiyle öne çıkan bir model. Dimensity 6300 işlemci, 50 MP ana kamera ve askeri standart darbe dayanıklılığı iddiasıyla geliyor. Ekranı 90 Hz LCD; rakiplerinin bir adım gerisinde ama günlük kullanımda rahatsız etmiyor.
Artıları: Dayanıklı gövde, verimli pil, 5G’nin bu fiyata inmesi. Eksileri: 90 Hz ekran, sade kamera kurulumu, arayüzde reklam/önyüklü uygulama fazlalığı. Yaklaşık fiyat: 9.500 - 10.500 TL.

12.000 - 15.000 TL: Fiyat/Performansın Tatlı Noktası
Paranızın karşılığını en net aldığınız aralık burası. AMOLED ekranlar, OIS’li kameralar ve daha güçlü işlemciler bu bantta başlıyor.
Xiaomi Redmi Note 14
Bu bütçede AMOLED ekran ve optik titreşim engelleyicili (OIS) 108 MP kamera sunan nadir modellerden. Dimensity 7025 Ultra işlemci günlük işlerde ve hafif oyunlarda rahat. Kullanıcı yorumlarında ekran kalitesi en sık övülen yanı; buna karşılık MIUI/HyperOS tarafındaki bildirim ve reklam yoğunluğu klasik şikayet konusu.
Artıları: 120 Hz AMOLED ekran, OIS’li ana kamera, güçlü fiyat/performans dengesi. Eksileri: Önyüklü uygulama fazlalığı, ortalama titreşim motoru. Yaklaşık fiyat: 12.000 - 13.500 TL.
Samsung Galaxy A17 5G
Parlak bir donanım canavarı değil; alıcısını başka yerden buluyor. 6.7 inç AMOLED ekran, OIS destekli 50 MP kamera ve en önemlisi bu fiyat noktasında sınıfının en uzun güncelleme vaadi. Exynos 1330 işlemci ağır oyunlarda zorlanır ama sosyal medya ve günlük akışta sorunsuz. “Telefonu alıp dört yıl hiç düşünmeyeyim” diyenlerin modeli.
Artıları: AMOLED ekran, OIS, uzun güncelleme desteği, oturmuş servis ağı. Eksileri: İşlemci rakiplerinden yavaş, 90 Hz yenileme, şarj hızı düşük. Yaklaşık fiyat: 12.500 - 14.000 TL.
Tecno Spark 50 5G
Türkiye pazarında agresif fiyatlamayla büyüyen Tecno’nun iddialı hamlesi. Dimensity 6400 işlemci, 6.500 mAh pil ve 120 Hz ekranla kağıt üzerinde sınıfının dolgun paketlerinden. Marka bilinirliği ve ikinci el değeri ise Samsung ile Xiaomi’nin gerisinde; bunu bilerek almak lazım.
Artıları: 6.500 mAh dev pil, 120 Hz ekran, zengin donanımın uygun fiyatı. Eksileri: Belirsiz uzun vadeli güncelleme karnesi, düşük ikinci el değeri. Yaklaşık fiyat: 13.500 - 14.500 TL.
18.000 - 25.000 TL: Orta Segmentin Güçlüleri
Bütçeyi biraz esnetebilenler için fark hemen hissediliyor: Daha iyi kameralar, su dayanıklılığı ve amiral gemisine göz kırpan performans.
Samsung Galaxy A36 5G
Orta segmentin güvenli limanı. Snapdragon 6 Gen 3 işlemci, 120 Hz Super AMOLED ekran, OIS’li 50 MP kamera ve 6 yıl güncelleme desteği aynı pakette. IP67 sertifikası da cabası. Fiyatı dönem dönem 20 bin TL sınırının altına iniyor; kampanya yakalayana ciddi fırsat.
Artıları: 6 yıl güncelleme, IP67, dengeli kamera, canlı AMOLED panel. Eksileri: Rakiplerine göre ham performansı düşük, kutuda şarj adaptörü yok. Yaklaşık fiyat: 18.500 - 23.000 TL.
Xiaomi Redmi Note 14 Pro 5G
Kamerasıyla konuşulan model: 200 MP OIS’li ana sensör, bu parayla ulaşılabilecek en detaylı gündüz çekimlerinden bazılarını üretiyor. Dimensity 7300 Ultra işlemci ve 120 Hz AMOLED ekran genel deneyimi tamamlıyor. Kullanıcı yorumlarında hızlı şarj övülürken, yazılım tarafındaki reklamlar yine eleştirilerin başında.
Artıları: 200 MP OIS kamera, parlak AMOLED ekran, hızlı şarj. Eksileri: Yazılım bildirim/reklam yükü, video tarafı fotoğraf kadar güçlü değil. Yaklaşık fiyat: 19.500 - 24.500 TL.
Poco X7 Pro
Bu listenin performans şampiyonu. Dimensity 8400 Ultra işlemci, bazı testlerde bir üst fiyat sınıfındaki telefonları geride bırakıyor; oyun odaklı alıcı için bandın en mantıklı tercihi. 6.000 mAh pil ve 90W hızlı şarj da paketi güçlendiriyor. Kamera ise “iyi” seviyesinde kalıyor, sınıf atlatmıyor.
Artıları: Segment üstü işlemci gücü, 6.000 mAh pil, 90W şarj, akıcı 120 Hz AMOLED. Eksileri: Ortalama kamera, ısınmaya meyilli yoğun kullanımda, yazılım reklamları. Yaklaşık fiyat: 22.000 - 27.000 TL.
Karşılaştırma Özeti
Tabloya uzaktan bakınca dağılım netleşiyor. 10 bin TL civarında Galaxy A07 5G pil ve güncelleme desteğiyle, Vivo Y29s 5G dayanıklılığıyla ayrışıyor. 12-15 bin bandında Redmi Note 14 ekran ve kamerada, Galaxy A17 5G uzun ömürde, Tecno Spark 50 5G ise donanım/fiyat oranında öne çıkıyor. Üst banda çıkınca denklem değişiyor: A36 5G toplam paket ve yazılım ömrüyle, Redmi Note 14 Pro 5G kamerayla, Poco X7 Pro ise saf performansla kendi alıcısını buluyor. Tek bir “en iyi” yok; bütçenize ve önceliğinize göre üç dört güçlü aday var.
Hangisi Kime Uygun?
Aile büyüğüne ya da ilk telefonunu alacak öğrenciye: Galaxy A07 5G. Kafa karıştırmayan arayüz, uzun pil, uzun destek.
Telefonu düşüren, sağlamlık arayan kullanıcıya: Vivo Y29s 5G.
Sınırlı bütçeyle en iyi ekran ve kamerayı isteyene: Redmi Note 14.
“Alayım, dört yıl elleme” diyenlere: Galaxy A17 5G veya bütçe uyuyorsa Galaxy A36 5G. Güncelleme karnesi bu listede rakipsiz.
Bol bol fotoğraf çekene: Redmi Note 14 Pro 5G. 200 MP OIS’li sensör bu bandın en iddialısı.
Mobil oyunculara: Tereddütsüz Poco X7 Pro. Bu paraya bu işlemciyi veren başka model bulmak zor.
Son bir hatırlatma: Türkiye’de telefon fiyatları kur ve vergi değişikliklerine anında tepki veriyor. Buradaki aralıklar Temmuz 2026’nın fotoğrafı; birkaç hafta içinde yüzde 5-10 oynama şaşırtıcı olmaz. Alışverişi resmi distribütör garantili ürünlerden yapmak, ufak fiyat farkına rağmen uzun vadede kazandırır.
Sık Sorulan Sorular
2026’da bütçe telefon için en mantıklı fiyat aralığı hangisi?
Paranın karşılığı en net 12.000 - 15.000 TL bandında alınıyor. AMOLED ekran, OIS’li kamera ve güncel işlemci bu aralıkta standartlaşmaya başladı; daha altında ciddi tavizler, daha üstünde ise azalan getiri var.
Bütçe telefonlarda 5G önemli mi?
Türkiye’de 5G ticari kullanımına açıldığı için evet, artık satın alma kriteri. Telefonu 3-4 yıl kullanmayı planlıyorsanız 4G’yle sınırlı bir modele yatırım yapmak doğru olmaz; listedeki modellerin çoğu bu yüzden 5G destekli.
Xiaomi ve Samsung arasında bu segmentte nasıl seçim yapmalıyım?
Kabaca özet: Aynı paraya Xiaomi/Poco daha güçlü donanım, Samsung ise daha uzun güncelleme, daha temiz yazılım ve daha yaygın servis ağı sunuyor. Donanım öncelikliyse Xiaomi, uzun ömür ve sorunsuzluk öncelikliyse Samsung mantıklı.
Bu fiyatlar ne kadar güncel kalır?
Rakamlar Temmuz 2026 itibarıyla Türkiye’deki yaklaşık satış fiyatlarıdır. Kur hareketleri ve kampanyalar nedeniyle fiyatlar kısa sürede değişebilir; satın almadan önce güncel fiyatı birden fazla satıcıdan doğrulayın.
Bu içerikteki model bilgileri ve fiyat aralıkları Temmuz 2026’da yapılan pazar araştırmasına dayanır; fiyatlar değişebilir.
@instahaber.io
Günün teknoloji ve yapay zeka ipuçları, kısa ve görsel.